Jak se učit německy?

16.02.2023

Německý jazyk je strašně složitý. 

Nikdy se ho nenaučím, německá gramatika je pro mě španělská vesnice.

Jak to mám ale udělat, když se chci naučit německy?

Toto je úplně nejčastější otázka zájemců o lekce němčiny. 

A možná to znáte taky... Roky se snažíte, chodíte na kurzy němčiny do jazykovky, platíte za individuální lekce a kupujete drahé učebnice němčiny. A pořád jste v lepším případě tzv. falešný začátečník. 


  • Jaká je vaše motivace?

Otázka číslo jedna, kterou vám pravděpodobně položí každý lektor němčiny jako první. Správně nastavená motivace je totiž alfa a omega úspěšného učení. Nestačí jenom "potřebuju se domluvit na dovolené" nebo "chci si najít práci v Německu". Aby vaše motivace fungovala jako hnací motor, musí být co nejvíc konkrétní. Tak, abyste si mohli odškrtávat vaše splněné cíle

Takže místo " potřebuju se domluvit na dovolené" bude vaše motto znít - "v červenci jedu do Berlína a chci se tam domluvit na hotelu." Anebo "za dva měsíce mám termín přijímacího pohovoru v německé firmě."

  • Kurzy němčiny v jazykovce, nebo individuální lekce s lektorem?

Motivaci už máte vyřešenou, takže teď zbývá nastavit, jak bude vaše učení němčiny vypadat. Máte v zásadě několik možností:

Skupinové lekce v jazykové škole (asi nejlevnější možnost), individuální lekce němčiny na míru s lektorem nebo samostudium, momentálně velmi populární díky tzv. asynchronní výuce (známe taky jako mentoring nebo E-lekce). Která možnost u vás vyhraje, záleží hlavně na systému, jakým jste zvyklí se učit a který vám taky nejvíce vyhovuje. 

Nejrychlejší postup bývá logicky u individuální lekcí, ale i u E-lekcí němčiny, kde jste pod dohledem lektora a máte výuku naplánovanou s ohledem na vaši motivaci a možnosti.


  • Najděte svůj styl učení

Možná jste už vyzkoušeli mnoho různých metod učení němčiny, ale stále nevíte, co vám nejlépe vyhovuje. To je naprosto v pořádku, protože každý člověk se učí jinak. Někdo se lépe učí z knihy, jiný potřebuje vizuální podporu a další se lépe učí při praktické konverzaci. Proto zkuste vyzkoušet různé metody učení, abyste zjistili, co vám nejlépe vyhovuje. Můžete také zkoušet kombinovat různé metody a najít si svůj vlastní styl učení.

Vy sami víte nejlépe, co vám při učení funguje a co je slepá ulička. 

Jste vizuální typ a potřebujete učivo vidět před sebou? Nebo se učíte spíš poslechem? Máte rádi drilová cvičení? 

Tip! Sepište si dopodrobna váš osobní plán výuky německého jazyka. Kdy se budete učit, jakým stylem, budete se učit doma nebo spíš venku? To všechno může váš plán zahrnovat. 

  • Naučte se používat jazyk v každodenním životě

Jednou z nejefektivnějších metod, jak se naučit cizí jazyk, je, používat ho v každodenním životě. Začněte tím, že si nastavíte jazyk svého mobilního telefonu, počítače a dalších zařízení do němčiny. Pokud se setkáte s někým, kdo hovoří německy, snažte se s ním mluvit a praktikovat tak své jazykové schopnosti. Když budete v zahraničí, zkuste se naučit několik základních frází, jako je pozdrav, poděkování a prosbu. Malými kroky můžete velmi rychle zlepšit své jazykové schopnosti.

Zkuste poslouchat hudbu a sledovat filmy v cizím jazyce. Poslechem hudby a sledováním filmů v cizím jazyce se můžete naučit nejen nová slova, ale také správnou výslovnost a gramatiku. Zkuste sledovat filmy s titulky, abyste lépe porozuměli, a postupně se snažte odstraňovat titulky a poslouchat věty v původním jazyce.

Čtení knih v cizím jazyce je skvělý způsob, jak se naučit nová slova a věty, a zlepšit si svou gramatiku. Vyberte si knihu, kterou jste již přečetli v mateřském jazyce, abyste ji lépe pochopili, a postupně se snažte číst knihy s vyšší obtížností.