Mnichov: 5 tajných tipů

24.03.2022

Englischer Garten

Anglická zahrada v srdci Mnichova je skvělý tip, jak spojit návštěvu města s příjemnou procházkou v přírodě. Na více než 5 km zelené plochy (Zahrada je dokonce rozlohou větší než Central Park v New Yorku) můžete provozovat bezpočet aktivit - udělejte si třeba malý piknik na louce nebo se zastavte v jedné z mnohých pivnic, tak typických pro Mnichov. 

V Anglické zahradě najdete také několik pamětihodností, mezi nimi např. Monopteros - altánek na 15m vysokém kopci, Čínskou věž (Chinesischer Turm) s hospůdkou nebo Rumfordův dům (Rumfordhaus). Zahradou prochází přes 78km stezek a nachází se zde 100 mostů.


Anglická zahrada
Anglická zahrada


Friedhof Bogenhausen

Hřbitov najdete na Neuberghauser Straße v části Mnichova Bogenhausen a navzdory svému účelu nabízí neopakovatelnou atmosféru. Historie hřbitova sahá až do 9. století a jsou to pohřbeny mnohé slavné osobnosti. Namátkou např. spisovatel Erich Kästner, herec Helmut Fischer, spisovatel Oskar Maria Graf nebo spisovatelka Annette Kolb. Hřbitov Bogenhausen
Hřbitov Bogenhausen


Der Rosengarten

Toužíte-li po klidu, Růžová zahrada bude to pravé pro vás. Je to oáza klidu plná květin, stromů a romantických zákoutí. Vezměte si knížku a posaďte se na jednu z dřevěných laviček a vychutnávejte si klid a vůni růží. Uprostřed zahrady je pod korunami třešní skvělé místo pro malý piknik v trávě, zcela v soukromí. 

V centrální části zahrady je vysazeno přes 8500 růží (přes 200 druhů). Každá růže má své jméno napsané na malé cedulce. Přímo za zahradou se nachází malý potůček, oblíbené místo pro radovánky mnichovských dětí.

Růže v zahradě
Růže v zahradě


Unendliche Treppe

Nekonečné schody, to je 9m vysoké dílo Olafura Eliassona nacházející se u budovy poradenské firmy KPMG na Ganghoferstraße. Je to jediné schodiště na světě, kde při stoupání i sestupování není třeba měnit směr. Skládá se totiž ze dvou schodišť, které dohromady tvoří dvojitou spirálu. Konstrukci schodiště tvoří ocel a jednotlivé stupínky jsou ze dřeva. Zajímavostí je, že každý stupínek je jinak vysoký, tak aby se zachoval tvar schodiště.

Nekonečné schody
Nekonečné schody


Schloss Blutenburg

Původně lovecký zámek leží na západě Mnichova, ve čtvrti Obermenzing. Pozdně gotický zámek je obklopen řekou Würm. V současné době zde najdete mimo jiné Mezinárodní knihovnu pro mládež, sídlo Společnosti Ericha Kästnera nebo knihovnou zřízené muzejní expozice.

Zámek Blutenburg
Zámek Blutenburg